دوشنبه, 24 خرداد 1400
  • ساعت : ۸:۲۵:۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ 
  • کد خبر : ۲۸۹۱
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز | نگینی علمی در غرب گلستان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بزرگ‌ترین و مجهزترین واحد دانشگاهی غرب استان گلستان و شرق استان مازندران است که شهریور 1383 فعالیت آموزشی خود را با 2 رشته تحصیلی آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، در عصر دانش و فناوری‌های نوین و در عرصه تلاش ملت‌ها برای دستیابی به راز و رمز سرافرازی و ماندگاری، بی‌شک دانشگاه‌ها به‌عنوان کانون‌های اصلی تولید علم و فراگیری معرفت همگانی نقشی سرنوشت‌ساز دارند و توسعه آنها زمینه‌ساز توسعه در همه ابعاد و جنبه‌هاست.

درک این نیاز و ضرورت پاسخگویی به خیل عظیم جوانان مشتاق تحصیلات عالی در سال‌های آغازین دهه 60 به راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یکی از پدیده‌های موفق و ره‌آوردهای باارزش انقلاب اسلامی ایران انجامید و به مدد مدیریتی خلاق و توانمند و با رشدی تحسین‌برانگیز مسیر توسعه را پیمود.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بزرگ‌ترین، زیباترین و مجهزترین واحد دانشگاهی غرب استان گلستان و شرق استان مازندران است که شهریور 1383 فعالیت آموزشی خود را با ایجاد دو رشته تحصیلی حسابداری و کامپیوتر در مقطع مقطع کاردانی و پذیرش 217 دانشجو آغاز کرد و به تناسب دستیابی به امکانات، مسیر توسعه و رشد کمی و کیفی را پیمود.

امروز دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر گز در مجموع بیش از 70 رشته– گرایش تحصیلی در شاخه‌های علوم‌پایه، فنی‌ومهندسی، علوم‌انسانی‌، هنر و معماری و تربیت بدنی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز | نگینی علمی در غرب گلستان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز با برخورداری از حدود 14 هکتار فضای آموزشی، تلاش در راستای تحقق اهداف مرتبط با ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش خود عاملی برای ایجاد و تجهیز 21 آزمایشگاه و کارگاه یک مجموعه ورزشی بزرگ و کم‌نظیر، یک کتابخانه مرکزی، دو سایت کامپیوتری و سالن‌های اجتماعات و جلسات مجهز بوده است.

این واحد دانشگاهی با حدود هزار و 750 دانشجو، 30 هیئت‌علمی و 26 کارمند به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه آموزش عالی غرب استان گلستان از اعتبار منطقه‌ای و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

حوزه دانشجویی و فرهنگی

حوزه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز در راستای اهداف استراتژیک و مقدس نظام جمهوری اسلامی مبنی بر ایجاد بستری برای توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی و مشارکت در فرآیند توسعه دانشگاه دارد.

با توجه به حساسیت ویژه این معاونت به لحاظ ارتباط گسترده با قشر دانشجو از تعهدات ویژه‌ای برخوردار است  از جمله می‌توان پرورش جسم و روح دانشجویان و تأمین سلامت رفاهی، بهداشتی، انجام امور مربوط به  حوادث دانشجویی، ساماندهی بیمه‌های دانشجویی، بررسی مشکلات دانشجویی درقالب ساماندهی مراکز مشاوره دانشجویی را نام برد.

اعمال مصوبات کمیته انضباطی و نظارت و کنترل  بر فعالیت کمیته انضباطی بدوی، اعمال مدیریت در حالت‌های بحرانی دانشگاه، صدور مدارک فراغت از تحصیل و پاسخ به هرگونه مکاتبه درباره دانش‌آموختگان، تشکیل کمیسیون نقل و انتقالت دانشگاه، تأمین خوابگاه برای دانشجویان، ساماندهی سرویس های ایاب و ذهاب  دانشجویی از دیگر حوزه‌های فعالیت معاونت دانشجویی و فرهنگی است.

امور مربوط به نظام وظیفه و اخذ معافیت تحصیلی برای دانشجویان مشمول و  صدور گواهی خروج از کشور، تأمین غذای دانشجویی، انجام امور مربوط به ارائه کمک‌های مالی به دانشجویان در قالب کمیسیون تخفیف دانشجویی، برگزاری جلسات تبادل نظر میان استادان و دانشجویان، انتشار نشریات مختلف دانشجویی، ایجاد کانون‌های مختلف فرهنگی و نظارت بر اجرای مقررات و آیین‌نامه‌های دانشجویی در چارچوب الگوی مناسب در حوزه فرهنگی دانشجویی انجام می‌شود.

کانون‌های فرهنگی هنری :

به همت معاونت فرهنگی دانشجویی و دانشجویان فعال فرهنگی اکنون بیش از 9 کانون فرهنگی هنری به نام‌های مهدویت، حجاب وعفاف، عکس و فیلم، ادب و هنر، سلامت، قرآن و عترت، هلال‌احمر، معرفت‌ رضوی و یاوران نماز با ثبت در سامانه کانون‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد دانشگاهی بندرگز فعالیت دارند و برنامه‌های مختلف فرهنگی هنری را در دانشگاه با حمایت و نظارت معاونت فرهنگی دانشجویی انجام می‌دهند.

تشکل‌های اسلامی سیاسی

واحد دانشگاهی بندرگز دارای دو تشکل اسلامی سیاسی در بخش استادی و دانشجویی است که انجمن اسلامی دانشجویی به درخواست دانشجویان فعال فرهنگی با نام دانشجویان مستقل مسلمان در سال 1387 مجوز فعالیت خود را از هیئت نظارت بر تشکل‌های اسلامی سیاسی استان دریافت کرد و اکنون با عضویت بیش از 70 دانشجو و در کنار معاونت فرهنگی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و  از نظر فعالیت جزء تشکل‌های فعال استان و کشور است.

انجمن اسلامی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز نیز سال 1388 به درخواست تعدادی از استادان فعال در زمینه فرهنگی مجوز فعالیت خود را از هیئت نظارت بر تشکل‌های اسلامی سیاسی دریافت کرد و اکنون از انجمن‌های فعال اساتید در استان گلستان است.

مجتمع ورزشی شهید عیسی دایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

مجتمع ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز با بهترین امکانات و تجهیزات ورزشی در سال 1390 در مساحتی بالغ بر 3 هزار و 600 متر مربع با ظرفیت بیش از 2 هزار نفر به بهره‌برداری رسید و امروزه به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع ورزشی در غرب استان گلستان میزبان مربیان و ورزشکاران از سراسر منطقه است و مسابقات مختلف ورزشی در سطح ملی و منطقه‌ای در این سالن با حضور افتخارآفرینان ورزش ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

قسمت‌های مختلف مجتمع ورزشی:

سالن اصلی به مساحت تقریبی هزار و 500 متر مربع شامل سکوهای چهارطرفه تماشاگران است، زمین اصلی با کف‌پوش استاندارد برای رشته‌های ورزشی فوتسال، بسکتبال، هندبال، بدمینتون و.... است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز | نگینی علمی در غرب گلستان

سالن بدنسازی و کشتی:

شامل ده‌ها دستگاه بدنسازی مجهز، انواع دمبل، هالتر و دارای تشک استاندارد برای رشته کشتی و ....است

سالن تنیس روی میز:

برای رشته تنیس روی میز و برگزاری کلاس‌های عملی و مسابقات مختلف ورزشی در سطحوح مختلف

سالن ژیمناستیک و رزمی:

این سالن شامل همه تجهیزات رشته ژیمناستیک و محل تشکیل کلاس‌های رشته‌های کشتی و رزمی تکواندو، کاراته، کونگ‌فو و.. است.

سالن اجتماعات

سالن اجتماعات ولایت واحد دانشگاهی بندرگز در فضایی به متراژ بیش از 300 متر مربع در طبقه سوم ساختمان آموزشی واقع شده و ظرفیت آن بیش از  200 نفر است و یکی از مجهزترین به‌روزترین سالن‌های اجتماعات از لحاظ امکانات و تجهیزات در سطح منطقه بوده و تاکنون  میزبان برنامه‌ها و مراسم مختلف با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، اجرایی و علمی ملی و منطقه‌ای بوده است.

سال 98 بعد از تصویب در جلسه شورای اداری و فرهنگی دانشگاه به پاس فداکاری‌های سردار سپاه اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی نام این سالن از سالن ولایت به سالن سپهبد شهید سلیمانی تغییر نام یافت.

سالن جلسات‌الغدیر:

سالن جلسات الغدیر واحد دانشگاهی بندرگز در مساحتی به متراژ 130 متر مربع با ظرفیت بیش از 100 نفر محل  برگزاری جلسات مختلف فرهنگی ، علمی و پژوهشی است.

حوزه معاونت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز با حدود هزار و 750 دانشجو، 30 عضو هیئت‌علمی تمام وقت با مرتبه علمی دانشیار، استادیار و مربی و 26 کارمند به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه آموزش عالی غرب استان گلستان با کادر هیئت‌علمی مجرب و بهترین امکانات آموزشی و پژوهشی از اعتبار منطقه‌ای و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

این واحد دانشگاهی اکنون با بیش از 70 رشته و مقطع تحصیلی، بیشترین رشته‌های تحصیلی را در غرب استان گلستان و شرق استان مازندران برای همه نوع دیپلم شامل ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم‌انسانی، هنر، زبان خارجی، کارودانش و فنی‌وحرفه ای پوشش می‌دهد.

آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه زیرمجموعه حوزه معاونت علمی دانشگاه است و بر اساس نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه فعالیت می‌کند، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این واحد دانشگاهی از سال 1385 تا سال 1390طراحی شده است، اکنون در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز بیش از 21 باب آزمایشگاه و کارگاه فعال به متراژ  هزار و 200 متر مربع و ظرفیت پذیرش بیش از هزار و 300 دانشجو را دارد که در این مجموعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حال انجام است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز | نگینی علمی در غرب گلستان

کتابخانه دانشگاه:

کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز با راه‌اندازی دانشگاه در سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1389 با گسترش رشته‌های تحصیلی و تحصیلات تکمیلی، ساختمان جدیدی در سایت 14 هکتاری در مسیر جاده سراسری بندرگز به ساری  احداث شد و این کتابخانه مساحتی حدود 550 متر مربع را به خود اختصاص داده که دارای دو سالن مطالعه، یک مخزن و یک سالن دفاع است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز با مجموعه‌ای غنی از منابع در زمینه علوم مختلف به ارائه خدمات کتابداری می‌پردازد و بر حسب نیازهای علمی و آموزشی و با تلاش بخش‌های مختلف و ایجاد کتابخانه دیجیتال نقش مؤثری در تأمین نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران ایفا می‌کند.

اکنون کتابخانه دانشگاه در طبقه همکف ساختمان آموزشی در محوطه اصلی دانشگاه با محیطی آرام  واقع شده و کتب تخصصی موجود در کتابخانه بیش از 15هزار جلد شامل کتب فارسی و لاتین و دربرگیرنده موضوعات معارف اسلامی، تاریخ، روانشناسی، حسابداری، مدیریت، حقوق، معماری، عمران، علوم‌پایه،پرستاری،تربیت‌بدنی،کامپیوتر، برق، شیلات، زبان و ادبیات فارسی و... و مقالات و  پایان‌نامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز است که در اختیار اعضای کتابخانه شامل استادان،کارکنان و دانشجویان قرار می‌گیرد.

سایت کامپیوتری:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز دارای دو سایت کامپیوتری با تجهیزات کامل به مساحت 250 متر مربع است که گنجایش بیش از 130 دانشجو را در خود دارد و همه کلاس‌های عملی رشته‌های کامپیوتر و دروس عملی کامپیوتری دیگر رشته‌های تحصیلی در آن برگزار می‌شود.

دانشکده پرستاری:

سال 1393 با پیگیری مسئولان دانشگاه مجوز پذیرش دانشجو در رشته کارشناسی پرستاری اخذ شد و با پذیرش 30 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد و پس از گذشت چند سال اکنون با سه عضو هیئت علمی تمام وقت و بیش از 135 دانشجو و داشتن امکانات و تجهیزات و آزمایشگاه‌های استاندارد جزء دانشگاه‌های فعال در رشته‌های پزشکی در منطقه است.

عمرانی:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز دارای دو سایت بزرگ است که یکی در کنار ساحل دریای خزر به متراژ تقریبی 22 هکتار و سایت کنونی دانشگاه به متراژ 14 هکتار که در یک کیلومتری شهرستان بندرگز و در کنار جاده بین‌المللی واقع شده است و ساختمان آموزشی دانشگاه؛ مجتمع ورزشی شهید عیسی دایی و چند هکتار زمین‌های باغی و مزارع تحقیقاتی کشاورزی در آن قرار دارد.

مدارس سما:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز دارای یک مدرسه سمای پسرانه است که در فضایی به متراژ بیش از 4 هزار متر مربع در مرکز شهرستان در مقطع دبستان و پیش دبستانی فعالیت می‌کند و اکنون با کادری مجرب و امکانات پیشرفته و هوشمندسازی میزبان بیش از 350 دانش‌آموز در مقاطع اول تا ششم و پیش‌دبستانی بوده و افتخارات زیادی برای شهرستان در سطح استانی و ملی کسب کرده است.

با پیگیری مسئولان دانشگاه در سال 1399 دو مدرسه دخترانه در مقطع ابتدایی و متوسطه مجوز فعالیت گرفتند و اکنون مدرسه ابتدایی با جذب بیش از 60 دانش‌آموز فعالیت خود را آغاز کرده است.

ویژگی ممتاز دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز تنها واحد دانشگاهی در استان گلستان و شرق استان مازندران است که از سال 1392رشته کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در آن دایر و علاوه بر آن قرارگرفتن در کنار جاده بین‌المللی و مرز میان استان گلستان و مازندران بزرگ‌ترین مزیت آن است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز می‌توانند با شماره تلفن‌های دانشگاه به ترتیب دفتر ریاست: 01734360404، اداره آموزش: 01734368024، امور مالی: 01734367771، اداره پژوهش:01734368011، اداره فرهنگی: 01734367204، اداره امور دانشجویی: 01734367203 تماس بگیرند.

انتهای پیام/4117/4062/

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.0.0
    V5.5.0.0