يکشنبه, 10 اسفند 1399
  • ساعت : ۱۵:۹:۲۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ 
  • کد خبر : ۲۸۷۵
امام جمعه نوکنده عنوان کرد؛
تعهد و تخصص ۲ عنصر اساسی برای مدیریت صحیح

امام جمعه نوکنده تعهد و تخصص را ۲ عنصر اساسی برای مدیریت صحیح در تمام جوامع دنیا دانست که در آموزه‌های دینی از تعهد تعبیر به تقوا می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بندرگز، حجت‌الاسلام محمد رضایی در گفتمان هم‌اندیشی حوزه و دانشگاه با محور انقلاب اسلامی، گام دوم انقلاب و انتخابات که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز برگزار شد، اظهار کرد: همه ما مسلمان هستیم و خداوند نماز را واجب کرده و در نماز یومیه ۱۰ بار سوره حمد را قرائت می‌کنیم و می‌خوانیم «اهدنا الصراط المستقیم» یعنی ما را به راه راست هدایت فرما، یعنی راه کسانی که به آنها نعمت داده شده است.

این مقام مسئول تعهد و تخصص را دو عنصر اساسی برای مدیریت صحیح در تمام جوامع دنیا دانست که در آموزه‌های دینی از تعهد تعبیر به تقوا می‌شود.

گفتمان هم‌اندیشی حوزه و دانشگاه با محور انقلاب اسلامی، گام دوم انقلاب و انتخابات که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

رئیس حوزه علمیه خاتم‌الاوصیای نوکنده اضافه کرد: در آیه بعد می‌فرماید «صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیهِمْ» راه کسانی است که تو به آنها نعمت داده‌ای و راه نعمت راه چهار دسته از افراد است که انبیا، صادقین، شهدا و صالحین را شامل می‌شود و ما از خداوند چنین هدف و رزق بزرگی را می‌خواهیم.

وی با بیان اینکه هدف انبیا خدمت به بشریت و خلق خدا بوده است، تأکید کرد: مطابق قرآن کریم کسی که می‌خواهد خدمت کند، باید دو ویژگی داشته باشد؛ یکی اینکه متخصص باشد یعنی در کارش تخصص لازم را داشته باشد، کاردان و کاربلد باشد و دیگری اینکه متعهد باشد، یعنی در کنار تخصص باید تدین و تقوا نیز داشته باشد و چنین اصلی را می‌توان از برخی آیات قرآن استخراج کرد.

امام جمعه نوکنده افزود: به‌عنوان نمونه حضرت یوسف(ع) وقتی که از زندان آزاد شد و پادشاه مصر درصدد واگذاری مسئولیتی به او شد، وی گفت «مرا سرپرست خزائن سرزمین مصر قرار ده که هم نگه‌دارنده و هم آگاهم» و حضرت یوسف مسئولیت اقتصادی کشور مصر را می‌پذیرد به‌دلیل آنکه توانایی اداره امور اقتصادی را دارد. او هم امانت‌دار است و هم دانش و تخصص کافی در امور اقتصادی را دارد.

رضایی با اشاره به آیات ۲۶ سوره قصص و ۳۹ سوره نمل خاطرنشان کرد: این آیات نیز درصدد بیان تخصص و تعهد در کارهاست. آنجا که قرآن کریم از زبان دختر شعیب در مورد استخدام حضرت موسی(ع) می‌فرماید «قالَتْ إِحْداهُما یا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمین» به دو اصل اساسی مدیریت یعنی قدرت و امانت اشاره دارد و روشن است که منظور از قدرت در این آیه تنها قدرت جسمانی نیست، بلکه منظور قدرت و قوت، داشتن دانش و تخصص در زمینه انجام مسئولیت است.

گفتمان هم‌اندیشی حوزه و دانشگاه با محور انقلاب اسلامی، گام دوم انقلاب و انتخابات که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

وی به توانمندی نظامی و دفاعی کشور اشاره و عنوان کرد: قدرت موشکی بدون شک یکی از مهم‌ترین محورهای راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است که با وجود تحریم‌های بسیار توانستیم با همت بالای جوانان مؤمن و انقلابی، متخصص و متعهد کشور تحریم‌ها را دور بزنیم و به آن دست پیدا کنیم.

امام جمعه نوکنده خاطرنشان کرد: براساس مؤلفه‌های قدرت، توان موشکی یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده تهاجم نظامی است و قدرت و اقتدار موشکی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر یکی از مؤلفه‌های قدرت کشورمان در سطح منطقه و جهان به شمار می‌رود که از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی بوده و دشمنان خارجی و داخلی را ناتوان و به زانو درآورده و ایادی استکبار را متحیر کرده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.0.0
    V5.5.0.0